Serdecznie zapraszamy na odwiedzenia banku wiedzy partnera technologicznego programu CZUJKA DYMU POD KAŻDĄ STRZECHĄ, firmy AISKO, która zawiera wiele cennych informacji na temat czujek dymu i tlenku węgla: [link]
Warto poszerzyć swoją wiedzę!
Autor: Robert Klonowski
1.04.2025 - X spotkanie liderów programu CZUJKA DYMU POD KAŻDĄ STRZECHĄ
(2025-04-01)
1 kwietnia (to nie prima aprilis) w formie wideokonferencji odbyło się nasze X spotkanie liderów programu „Czujka dymu pod każdą strzechą”. W wideokonferencji brało udział 53 w uczestników.
Na wstępie nasi partnerzy tj. Paweł Florek z CNBOP-PIB, Kamil Jackowicz z firmy Aisko i Patryk Ludwicki z firmy Eura przedstawili informacje i dobre praktyki na co należy zwrócić uwagę przy kupnie, instalacji oraz użytkowaniu czujek.
Paweł przypomniał, że oprócz polskiego CNBOP-PIB, czujki certyfikują również: BSI, FM Approvals, TÜV, VdS i UKCA
Mariusz Pietraszko z OSP Sobiatyno i druhowie z OSP Piotrówek przedstawili swoje działania w ramach Domowych Testów Bezpieczeństwa Pożarowego #DTBP
Po budującej części organizacyjnej odbyło się szkolenie dla nowych jednostek, które od dzisiaj mogą przeprowadzać #DTBP (OSP Bobrowo, OSP Bukowiec, OSP Gaworzyce, OSP Kamień, OSP Karolew, OSP Raszyn, OSP Słupca, OSP Strzałkowo, OSP Września)
Autor: Sławomir Brandt
Ciekawy materiał filmowy TVP Białystok
(2025-03-24)
W województwie kujawsko-pomorskim realizowany jest program „Czujka dymu pod każdą strzechą” – strażacy ochotnicy pomogą ją zamontować, a wcześniej przeprowadzą „Domowy test bezpieczeństwa pożarowego”.
Więcej można poczytać i posłuchać pod tym linkiem -> [link]
Artykuł "Czujnik dymu i czujnik tlenku węgla jako obowiązkowy element wyposażenia domów" i konkurs na FB, w którym można wygrać czujnik dymu z montażem
(2025-03-19)
Jestem po szkoleniu „Czujki autonomiczne w ochronie mieszkań” w CN-BOP w Józefowie. Chciałem się z wami podzielić moimi spostrzeżeniami ze szkolenia.
Uważam, że szkolenie jest potrzebne dla każdego z nas, kto zdecyduje się samodzielnie zamontować jakikolwiek czujnik w domu, zwłaszcza w cudzym. To na montażyście spoczywa odpowiedzialność na dobór i montaż urządzenia. Nawet jeśli dyskusyjną sprawą jest odpowiedzialność prawna, to w razie jakikolwiek komplikacji z działaniem urządzenia, to nie tylko Wasze sumienie będzie nas rozliczać.
Z instrukcji obsługi urządzenia, czy filmiku w necie, nie dowiecie się tego, czego uczą podczas szkolenia. Każdy omawiany czujnik macie w ręku i - symulując powstanie zagrożenia - osobiście sprawdzacie jak działa detektor. Udział w szkoleniu daje też głębszą świadomość ciążącej na nas odpowiedzialności, która może np. skutkować odmową montażu urządzenia, niespełniającego aktualnych wymogów prawnych, lub niezapewniającego odpowiedniej ochrony. Mnie osobiście szkolenie uświadomiło, jak trudno dobrać czujnik i miejsce jego montażu, gdy dysponujemy jednym urządzeniem, a w obrębie budynku czy lokalu potrzebnych jest kilka czujników.
Koszt szkolenia to 500 zł. Jednodniowe szkolenie kończy się egzaminem pisemnym i ustnym.
Poniżej zamieszczam tematy omawiane na szkoleniu:
Sposób oznakowania czujek autonomicznych. Normy wprowadzające urządzenia na rynek. System RAPEX - Wspólnotowy System Szybkiej Informacji – informacja o produktach niebezpiecznych.
Zagrożenia pożarowe. Źródła emisji tlenku węgła. Rodzaje czujek i ich dobór pod względem występujących źródeł zagrożenia. Rodzaje detektorów i zasady ich działania. Rozmieszczenie czujników z wyeliminowaniem „fałszywych” alarmów . Doradztwo w zakresie doboru urządzeń do występujących zagrożeń.
Montaż i konserwacja czujek autonomicznych (dymu, tlenku węgla , gazu i ciepła – zajęcia praktyczne. Instrukcja postępowania użytkownika w sytuacji wystąpienia alarmu, oraz eksploatacja urządzeń.
Kończąc kurs uzyskujemy poświadczenie (certyfikat), że mamy kwalifikacje wymagane zapisami ustawy o ochronie przeciwpożarowej art. 4 ust. 2. tj. „czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje”.
Mariusz Pietraszko
OSP Sobiatyno
Autor: Mariusz Pietraszko z OSP Sobiatyno
OSP Rudenka dołączyła do programu "Czujka dymu pod każdą strzechą"
(2025-02-28)
Z dumą i radością informujemy, że uruchomiliśmy nową usługę ratowniczą dla mieszkańców – DOMOWE TESTY BEZPIECZEŃSTWA POŻAROWEGO!!!
Tak właśnie OSP Mała Klonia rozpoczyna akcję promocji programu wśród swoich mieszkańców. Gotowi do działania w prewencji czekają na pierwsze telefony, aby uświadamiać mieszkańców, przeprowadzać testy i co najważniejsze przyczynić się do ochrony zdrowia i życia. A jeśli będzie trzeba z miłą chęcią zamontują czujkę opowiadająć przy okazji o możliwościach zabezpieczenia się przed nieszczęściem.
W związku z dużym zainteresowaniem Programem CZUJKA DYMU POD KAŻDĄ STRZECHĄ i nowymi jednostkami, które do Nas dołączyły, organizujemy kolejne szkolenie na Google Meet, w środę, 26 lutego o godz. 20:00.
Początek szkolenia będzie dla wszystkich - porozmawiamy o sprawach bieżących w poszczególnych regionach, certyfikowanych szkoleniach monterów w CNBOP-PIB i szkoleniach ZG, a druga część będzie szkoleniowa dla nowo przyjętych OSP, po której otrzymają kody dostępu do aplikacji.
Aby wziąć udział w szkoleniu, należy zapisać się do programu CZUJKA DYMU POD KAŻDĄ STRZECHĄ.
Opublikowaliśmy informację na naszym FB, że OSP Sobiatyno dołączyło do programu realizowanego przez ZOSP RP "CZUJKA DYMU POD KAŻDĄ STRZECHĄ"
(2025-02-04)
3 lutego br. odbyła się VIII edycja szkolenia dla liderów jednostek, które zgłosiły się do programu i przeprowadzania Domowych Testów Bezpieczeństwa Pożarowego #DTBP.
W trakcie szkolenia omówiliśmy nowe funkcjonalności w aplikacji oraz przypomniano o dziale „Do pobrania”, gdzie kol. Martin przygotował projekty ulotek dla mieszkańców oraz prezentacje o programie, które można wykorzystywać omawiając założenia programu. Kolega Kamil reprezentujący partnera naszego programu Aisko po krótce omówił jak rozróżnić dobrą czujkę od złej i zadeklarował zasilenie naszych zasobów w materiały edukacyjne „jak montować czujkę”. Przypomnieliśmy również o stronie na której znajdują się materiały edukacyjne w tym filmy jak i gdzie montować czujki.
Według stanu na dzisiaj, liczba zgłoszonych jednostek, wynosi 144, a w kulminacyjnym momencie VIII szkolenia udział brało 60 uczestników. Dzisiaj dołączyło do nas kolejnych 20 jednostek, które uzyskały uprawnienia do przeprowadzania #DTBP:
Uwaga! Uwaga! W związku z dużym zainteresowaniem organizujemy kolejne szkolenie na Google Meet, w poniedziałek, 3 lutego , o 20:00.
Początek szkolenia będzie dla wszystkich - porozmawiamy o sprawach bieżących, certyfikowanych szkoleniach monterów w ramach ZSK i nowej funkcjonalności Q&A, a druga część będzie szkoleniowa dla nowo przyjętych OSP, po którym otrzymają dostęp do aplikacji Domowych Testów Bezpieczeństwa Pożarowego. Link do spotkania zostanie przekazany na grupie WhatsApp liderów programu.
Autor: Sławomir Brandt
Komenda Wojewódzka PSP w Poznaniu nowym partnerem programu CZUJKA DYMU POD KAŻDĄ STRZECHĄ!
(2025-01-22)
Z największą radością i satysfakcją informuję, że do programu CZUJKA DYMU POD KAŻDĄ STRZECHĄ przystąpiła - jako pierwsza jednostka organizacyjna Państwowej Straży Pożarnej - Komenda Wojewódzka PSP w Poznaniu!
Wsparcie będzie obejmować:
pomoc - za pośrednictwem komend miejskich i powiatowych PSP woj. wielkopolskiego - w dystrybucji materiałów edukacyjnych do jednostek OSP z terenu województwa wielkopolskiego,
pomoc w promocji programu „Czujka dymu pod każdą strzechą”,
udostępnienie zasobów sprzętowych oraz lokalowych na rzecz działań programowych,
współpracę funkcjonariuszy i pracowników cywilnych na rzecz obsługi i rozwoju programu.
Jestem przekonany, że współpraca strażaków zawodowych i ochotników przyniesie jeszcze lepsze efekty w postaci podniesienie poziomu świadomości zagrożeń wśród mieszkańców i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa na poziomie lokalnym i regionalnym.
Autor: Robert Klonowski
VII szkolenie dla liderów jednostek programu
(2025-01-20)
Za nami VII edycja szkolenia dla liderów jednostek, które zgłosiły się do programu i przeprowadzania Domowych Testów Bezpieczeństwa Pożarowego #DTBP.
W trakcie szkolenia omówiliśmy nowe funkcjonalności w aplikacji (m. in. dodano możliwość wysyłania DTBP na e-maila, dodano dział Q&A, dane kontaktowe do koordynatorów z poszczególnych województw oraz możliwość przeprowadzania testów szkoleniowych - na próbę).
Paweł Florek z CNPOP przybliżył kursy dla instalatorów czujek, które kończą się egzaminem państwowym.
Liczba zgłoszonych jednostek, przekroczyła wynosi 120, a w kulminacyjnym momencie VII szkolenia udział brało 78 uczestników. Dzisiaj dołączyło do nas 23 kolejne jednostki, które uzyskały uprawnienia do przeprowadzania #DTBP:
Dzisiejsze popołudnie minęło Druhom OSP Piotrkówek na przeprowadzaniu Domowych Testów Bezpieczeństwa Pożarowego i montażu czujek dymu otrzymanych w ramach udziału w Programie Czujka Dymu pod Każdą Strzechą, ale również czujek dymu i czadu przekazanych przez właścicieli i UWAGA czujek dymu, które były PREZENTAMI od wnucząt, druhów MDP, dla swoich Babć i Dziadków.
Od 15 grudnia 2024 roku przyjęliśmy już 45 zgłoszeń od mieszkańców chcących poprawić bezpieczeństwo swoje i bliskich.
Po publikacji 14 stycznia informacji o naszym programie w mediach społecznościowych ZOSP RP, znacząco wzrosło zainteresowanie kolejnych jednostek, które zadeklarowały chęć przeprowadzania Domowych Testów Bezpieczeństwa Pożarowego #DTBP. Liczba zgłoszonych jednostek, przekroczyła 100, więc w trybie ekspresowym zorganizowaliśmy pierwszą w 2005 roku, a w sumie VI edycję szkoleń dla liderów jednostek. W szkoleniu uczestniczyło 60 uczestników i kolejne 43 jednostki uzyskały uprawnienia do przeprowadzania #DTBP:
Ochotnicza Straż Pożarna w Wesołej wydała kalendarz, którego przewodnim motywem promocyjnym jest jest montaż czujek dymu oraz informacja o akcji "Czujka dymu po każdą strzechą". Kalendarz powstał przy współpracy z partnerem programu firmą Aisko, będącą dystrybutorem sprawdzonych, certyfikowanych czujek dymu oraz tlenku węgla.
Autor: Marek Przybysz z OSP Wesoła
OSP Baligród: Kolejne Domowe Testy Bezpieczeństwa Pożarowego przeprowadzone!
(2024-12-30)
Rok 2024 kończymy piątym szkoleniem dla liderów jednostek, które będą realizować Domowe Testy Bezpieczeństwa. Po szkoleniu uprawnienia uzyskały kolejne 4 jednostki z:
UWAGA!!! ZAPRASZAMY WSZYSTKICH NA KOLEJNE SPOTKANIE ORGANIZACYJNO - SZKOLENIOWE ONLINE W DNIU 30 GRUDNIA, GODZINA 20:00. Szczegóły wkrótce, na razie rezerwujcie termin. Spotkanie obowiązkowe dla nowych jednostek, których sporo przybyło, bo bez szkolenia nie możecie rozpocząć Domowych Testów Bezpieczeństwa Pożarowego. Wystarczy po jednym/dwóch przedstawicieli z jednostki.
Autor: Robert Klonowski
CNBOP-PIB: Link do pobrania filmiku instruktażowego nt. instalacji czujki dymu
(2024-12-19)
Nasi mieszkańcy coraz częściej pytają, jakie czujniki warto dokupić, aby zwiększyć bezpieczeństwo w domu – np. czujniki tlenku węgla, które mogą uratować życie. Cieszymy się, że małymi krokami budujemy świadomość o tym, jak ważne jest zapewnienie sobie i najbliższym maksymalnej ochrony.
Podczas montażu zawsze zachęcamy do zakupu dodatkowych czujników, jeśli ktoś jeszcze ich nie posiada. Pamiętaj, że urządzenia takie jak czujka tlenku węgla czy czujka dymu to nie tylko inwestycja w Twoje bezpieczeństwo, ale także spokój ducha. Dzięki nim możesz mieć pewność, że w razie zagrożenia szybko zareagujesz.
Nie czekaj, zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Czujka to mały krok, który może uratować życie – spraw, by Twoje otoczenie było jeszcze bezpieczniejsze!”
Autor: Paweł Mizura z OSP Głodno
Międzynarodowe webinarium "Smoke Alarms – Next steps to increasing their use in domestic homes in Europe"
(2024-12-08)
Na międzynarodowym webinarium "Smoke Alarms – Next steps to increasing their use in domestic homes in Europe", zorganizowanym z okazji European Smoke Alarm Day (22.11.2024), mówiliśmy o naszym programie CZUJKA DYMU POD KAŻDĄ STRZECHĄ! Nasza prezentacja jest od 1:39:25: [link] Zapraszamy do obejrzenia i pokazania jej innym!
Autor: Robert Klonowski
OSP Wtórek: Kolejne spotkanie dla mieszkańców Wtórku
(2024-11-28)
W czwartek, 28 listopada br. odbyło się kolejne spotkanie dla mieszkańców dotyczące bezpieczeństwa pożarowego w domach w ramach ogólnopolskiej akcji Czujka Dymu Pod Każdą Strzechą realizowaną przez .
Dh Konrad Grzelak omówił zagrożenia jakie wynikają z niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych oraz jakie są obowiązki właścicieli domów. Dh Katarzyna Fleischer przedstawiła zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku zatrucia tlenkiem węgla. A dh Marcin Fleischer zaprezentował czujkę dymu i omówił jej działanie.
Na koniec uczestnicy spotkania otrzymali czujki dymu oraz nasi strażacy przeprowadzili domowy test bezpieczeństwa pożarowego, który ma na celu zwiększenie świadomości bezpieczeństwa. Jest to kolejny krok do zwiększenia bezpieczeństwa w naszej miejscowości.
Program Czujka Dymu Pod Każdą Strzechą ma na celu poprawę bezpieczeństwa pożarowego przede wszystkim na terenach wiejskich poprzez zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych i poszkodowanych w pożarach.
Zrób to dla kogo chcesz, dla rodziny, dla przyjaciół, nawet dla psa lub kota, a jak nie, to zrób to dla siebie, bo sąsiad jeszcze nie ma.
Stań w domu, rozejrzyj się wokół siebie, pomyśl ile to wszystko kosztowało pracy i wysiłku, ile jest to dla Ciebie warte? A teraz pomyśl o tym, że pożar, który może powstać z wadliwego zadziałania czegokolwiek suszarki, zmywarki, telefonu, a nawet pralki zabiera to wszystko w 15 minut.
Komplet czujki dymu oraz czujki czadu kosztuje ok. 150 złotych i można zamówić nawet teraz, od ręki z internetu pewne, sprawdzone, certyfikowane rozwiązanie.
Dziś Europejski dzień czujki dymu. Wszystkim i każdemu z osobna polecamy, aby w domu czy mieszkaniu zastosować przynajmniej jedną.
Nie robimy tego tylko dlatego, że wspólnie z innymi jednostkami OSP uczestniczymy w programie "Czujka dymu pod każdą strzechą". Ale dlatego, że nigdy nie zdarzyło nam się przyjechać do zdarzenia w którym życie w pożarze straciłby ktokolwiek w mieszkaniu które wyposażone było w sprawną czujkę dymu.
Najczęściej jak ktoś ma u siebie sprawną czujkę kończy się na bardzo wczesnym wykryciu pożaru i małych stratach.
Serdecznie zapraszam na międzynarodowe webinarium z okazji Europejskiego Dnia Czujki Dymu : Smoke Alarms – Next steps to increasing their use in domestic homes in Europe z moim udziałem. Będę opowiadał po angielsku o programie CZUJKA DYMU POD KAŻDĄ STRZECHĄ.
W dniu 31 październiak 2024 odbył się kolejny montaż czujek dymu w naszej Gminie przez strażaków OSP i MDP Baigród. Montaż czujek poprzedził #DTBP
Więcej szczegółow na: [link] [link]
Autor: Jan Łyskanycz z OSP Baligród
Pierwsze testy bezpieczeństwa zakończone!
(2024-11-03)
Ochotnicza Straż Pożarnej w Wesołej zakończyła cykl domowych testów bezpieczeństwa. Jako pierwszych wyposażono w czujki mieszkańców, u których na podstawie przeprowadzonych analiz z użyciem systemu SWD PSP, uznano, że ryzyko wystąpienia pożaru jest największe (stwierdzono tam wystąpienie więcej niż jednego pożaru). Czujki te zostały dostarczone przez partnerów programu. Montaż czujek, zgodnie z zasadami programu odbył się z jednoczesnym instruktażem w zakresie ochrony przeciwpożarowej budynku.
Autor: Marek Przybysz z OSP Wesoła
EURA-TECH - nowy partner technologiczny programu "Czujka Dymu pod Każdą Strzechą"
(2024-11-03)
Z wielką radością możemy oznajmić, że program "CZUJKA DYMU POD KAŻDĄ STRZECHĄ" zyskał nowego partnera technologicznego - firmę Eura-Tech - producenta i importera innowacyjnych produktów i systemów z branży zabezpieczeń i automatyki domowej (w tym czujek dymu). Więcej o firmie na stronie [link]
[link] />W dniu 1 listopada br. kolejna czujka dymu została zamontowana przez strażaków OSP Wtórek w naszej miejscowości, który poprzedził Domowy Test Bezpieczeńswtwa Pożarowego.
W listopadzie OSP Wtóek przekaże kolejne czujki dymu mieszczeńcom naszej miejscowości.
Autor: Marcin Fleischer z OSP Wtórek
IV szkolenie dla liderów jednostek zgłoszonych w programie
(2024-10-29)
Za nami już IV szkolenie dla liderów jednostek, które przystąpiły do programu „Czujka Dymu Pod Każdą Strzechą”. Uprawnienia uzyskało kolejnych 4 liderów z:
Uwaga! Kolejne spotkanie organizacyjno-szkoleniowe dla uczestników programu "CZUJKA DYMU POD KAŻDĄ STRZECHĄ" odbędzie się on-line w dniu 29.11.2024 (wtorek) o godz. 20:00. Agenda spotkania: 1. Informacja o stanie realizacji programu. 2. Przygotowania do Europejskiego Dnia Czujki Dymu 22.11.2024. 3. Wnioski OSP z przeprowadzonych "Domowych Testów Bezpieczeństwa Pożarowego". 4. Szkolenie z obsługi aplikacji do przeprowadzania DTBP. Link zostanie podany na grupie roboczej Whatsapp.
Autor: Robert Klonowski
Czujka dymu pod każdą strzechą we Wtórku
(2024-10-09)
OSP Wtórek (gm. Ostrów Wielkopolski) pełną parą rozpoczyna realizację projektu "Czujka Dymu Pod Każdą Strzechą". Inauguracją akcji jest przeprowadzenie spotkania na temat zagrożeń związanych z tlenkiem węgla oraz dymem, udzielaniem pierwszej pomocy oraz praktycznym zastosowaniem czujki dymu. Uczestnicy spotkania mogli wylosować czujki dymu oraz tlenku węgla.
Dodatkowo strażacy OSP Wtórek zakupili do swoich domów czujki dymu i wykonali domowe testy bezpieczeństwa pożarowego.
Dziś przeprowadzono pierwszy test! Wkrótce udostępnione zostaną na stronie OSP dodatkowe materiały promocyjne oraz dane niezbędne do skontakowania się z OSP w celu realizacji kolejnych testów.
Autor: Marek Przybysz z OSP Wesoła
Program "Czujka dymu pod każdą strzechą" na konferencji naukowej w CNBOP-PIB
(2024-06-13)
W dniu 12 czerwca 2024 roku odbyła się w siedzibie CNBOP-PIB konferencja naukowa pt. Bezpieczeństwo pożarowe instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii, pojazdów elektrycznych, ich punktów i stacji ładowania, rozwiązań inteligentnego domu, w czasie której Koordynator Krajowy, dh Robert Klonowski zaprezentował program "Czujka dymu pod każdą strzechą". Wkrótce obublikujemy relację filmową z tego wydarzenia. Warto podkreślić, że w ramach Domowych Tesów Bezpieczeństwa Pożarowego sprawdzamy również panele i instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii oraz stacje ładowania pojazdów elektrycznych.
Autor: Robert Klonowski
Spotkanie informacyjno-szkoleniowe online dla uczestników Programu
(2024-05-20)
Trzecie spotkanie informacyjno-szkoleniowe w ramach programu "Czujka dymu pod każdą strzechą" odbyło się online na platformie Google Meets w dniu 20 maja (poniedziałek) o godzinie 19:00. Spotkanie składało z dwóch części: pierwsza część dla wszystkich (omówienie spraw bieżących w programie, m.in.: informacja o BNBOP-PIB, które zostało partnerem naukowo-technicznym Programu oraz informacja o darmowych czujkach dymu od AISKO i KIDDE ), a druga część dla tych jednostek, które jeszcze nie były obecne na szkoleniu z obsługi aplikacji testbezpieczenstwa.pl. Przedstawiciel CNBOP-PIB, Paweł Florek, przedstawił krótką prezentację o tym, jak odróżnić dobrą czujkę od złej.
Do przeszkolonych liderów dołączyły dwie kolejne jednostki:
OSP Żabinko, OSP Głodno
Autor: Robert Klonowski
EUROPEJSKIE DZIEŃ CZUJKI DYMU 22 LISTOPADA 2024
(2024-05-20)
W tym roku EUROPEJSKIE DZIEŃ CZUJKI DYMU przypada 22 LISTOPADA 2024. Będzie to dobra okazja do podsumowania pierwszego roku fuknjonowania programu "Czujka dymu pod każdą strzechą" zarówno na poziomie lokalnym, regionalnym, jak i krajowym. Zapraszamy do generowania pomysłów w tej sprawie :)
Autor: Robert Klonowski
CNBOP-PIB partnerem naukowo-technicznym programu
(2024-05-17)
Z wielką radością informujemy, że program "Czujka dymu pod każdą strzechą" zyskał niesamowitego Partnera - Centrum Naukowo - Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej - Państwowy Instytut Badawczy w Józefowie! Wsparcie CNBOP-PIB polegać będzie m.in. na:
- wsparciu szkoleniowym strażaków biorących udział w Programie,
- cyklicznej publikacji listy certyfikowanych czujek dymu,
- produkcji materiałów edukacyjnych dla mieszkańców,
- organizacji procesu certyfikacji monterów czujek autonomicznych w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji ([link]
Jesteśmy przekonani, że ta współpraca przyniesie wymierne korzyści dla obu stron, a przede wszystkim w realny sposób przyczyni się do podniesienia świadomości w obszarze bezpieczeństwa pożarowego zarówno wśród mieszkańców jak i samych strażaków.
Jest mi niezmiernie miło poinformować, że otrzymaliśmy bezpłatnie czujki dymu od firm AISKO i KIDDE. Czujki zostaną rozesłane do jednostek OSP, biorących udział w Programie, a następnie zostaną zamontowane w domach mieszkańców w całej Polsce. Dzieki temu w naszym kraju zrobi się znów odrobinę bezpieczniej!
Autor: Robert Klonowski
Drugie szkolenie dla liderów jednostek zgłoszonych w programie
(2024-04-04)
Za nami drugie szkolenie dla liderów z jednostek, które zgłosiły chęć przeprowadzania Domowych Testów Bezpieczeństwa Pożarowego, po którym aktywnie do programu dołącza kolejnych 9 jednostek:
W dniu 26 lutego 2024 wykonano pierwsze w Polsce Domowe Testy Bezpieczeństwa Pożarowego (DTBP) zgodnie z opracowaną aplikacją. Pierwsze testy przeprowadziły OSP Pilica (woj. śląskie), OSP Sępólno Krajeńskie (woj. kujawsko-pomorskie) oraz OSP Wtórek (woj. wielkopolskie).
Autor: Robert Klonowski
Pierwsze szkolenie dla liderów jednostek zgłoszonych w programie
(2024-02-26)
Z dumą i radością informujemy, że przetłumaczyliśmy na język polski główną, ogólnoeuropejską stronę programu www.smokealarmssavelives.eu!!! Na stronie znajdziecie mnóstwo użytecznych informacji, dotyczących czujek dymu: jak odróżnić dobrą czujkę od złej, jak i gdzie ją montować, jak konserwować i jak często trzeba wymieniać. Na stronie znajduje się również interaktywna mapa Europy (zakładka "Uregulowania prawne w Europie), która pokazuje jak kwestia stosowania czujek dymu została uregulowana w poszczególnych krajach Europy. Tłumaczenie strony na język polski było możliwe dzięki wsparciu firm AISKO i KIDDE.
W dniu 1 lutego 2024 rozpoczęła funkcjonowanie platforma internetowa testbezpieczenstwa.pl, przeznaczona do przeprowadzania Domowych Testów Bezpieczeństwa Pożarowego (DTPB) oraz zarządzania programem. Autorem i administratorem platformy jest Sławomir Brandt, email: admin@testbezpieczenstwa.pl
W dniu 28 grudnia 2023 firma AISKO (wyłączny dystrybutor czujek firmy KIDDE w Polsce) została pierwszym partnerem technologicznym programu "Czujka dymu pod każdą strzechą". Współpraca obejmuje wsparcie akcji edukacyjnych, produkcję broszur i ulotek informacyjnych, wspólne szkolenia, a także wsparcie rzeczowe.
Autor: Robert Klonowski
Oficjalna inauguracja programu "Czujka dymu pod każdą strzechą"
(2023-11-17)
W dniu 17 listopada 2023 z okazji Europejskiego Dnia Czujki Dymu w Siedzibie Senatu RP odbyła się konferencja prasowa Prezesa Zarządu Głównego druha związana z inauguracją programu “Czujka Dymu Pod Każdą Strzechą”. Program ten będzie realizowany przez ochotnicze straże pożarne w całym kraju, a jego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa pożarowego na terenach wiejskich . W konferencji uczestniczył także generał brygadier Wiesław Leśniakiewicz, wiceprezes Zarządu Głównego OSP RP oraz druh Robert Klonowski z G – krajowy koordynator programu “Czujka Dymu Pod Każdą Strzechą”. Więcej szczegółów tutaj: [link]
Autor: Robert Klonowski
Prezentacja Programu na posiedzeniu Komisji ZG ZOSP RP ds. działalności ratowniczej i humanitarnej
(2023-11-09)
W dniu 9 listopada 2023 Koordynator Krajowy Programu, druh Robert Klonowski, przedstawił jego założenia na posiedzeniu Komisji ZG ZOSP RP ds. działalności ratowniczej i humanitarnej.
Autor: Robert Klonowski
Prezentacja Programu dyrektorom zarządów wykonawczych OW ZOSP RP
(2023-09-12)
W dniu 28 sierpnia 2023 w Biurze Zarządu Głównego ZOSP RP podpisany został list intencyjny pomiędzy Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej i European Fire Safety Alliance. Strony zgodnie zadeklarowały wolę współpracy w zakresie organizacji wspólnych przedsięwzięć prewencyjnych, edukacyjnych i kulturalnych w celu skorzystania z wzajemnych osiągnięć i wymiany dobrych praktyk w obszarze bezpieczeństwa pożarowego, ze szczególnym uwzględnieniem promocji stosowania czujek dymu w obiektach mieszkalnych na terenach wiejskich. Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował Druh Grzegorz Szyszko, Dyrektor Zarządu Wykonawczego ZOSP RP. W imieniu European Fire Safety Alliance (Europejski Sojusz na Rzecz Bezpieczeństwa Pożarowego) list podpisał Pan Krzysztof Biskup, Przewodniczący Sojuszu.