PROCEDURA PROGRAMU "CZUJKA DYMU POD KAŻDĄ STRZECHĄ"

  1. Trzeba mieć przekonanie, że ratowanie ludzi przed wystąpieniem zagrożenia ma sens i chcieć przystąpić do programu „Czujka dymu pod każdą strzechą”, zwanego dalej „Programem”.
  2. Należy zgłosić swoją OSP poprzez dedykowany panel rejestracyjny (dostępny po zaakceptowaniu tej informacji).
  3. Osoba zgłaszająca OSP zostaje automatycznie LIDEREM JEDNOSTKI w Programie.
  4. LIDER JEDNOSTKI zostaje dołączony również do grupy komunikacyjnej „Czujka dymu pod każdą strzechą” na Whatsappie.
  5. Od tego momentu można rozpocząć działania profilaktyczno-edukacyjne w ramach Programu, czyli:
    1. wytypować u siebie 2-4 liderów programu - CZUJNYCH LIDERÓW (osoby powyżej 16 roku życia [więc mogą być również z MDP], które nie boją się ludzi);
    2. zapoznać się z materiałami informacyjnymi i szkoleniowymi na temat czujek dymu na europejskiej stronie Programu: www.smokealarmssavelives.eu;
    3. polubić profil European Smoke Alarm Day na Facebooku: www.facebook.com/EuropeanSmokeAlarmDay i udostępniać treści edukacyjne tam opublikowane ze swojego Facebooka jednostki (analogicznie na Instagramie i X (Twitter)) oznaczając je hasztagiem #DTBP (skrót od: Domowy Test Bezpieczeństwa Pożarowego);
    4. rozpropagować profil www.facebook.com/EuropeanSmokeAlarmDay u siebie w gminie, powiecie i województwie (treści edukacyjne są też udostępniane na Facebooku Zarządu Głównego OSP www.facebook.com/Zwiazek.OSP.Rzeczpospolitej.Polskiej);
    5. śledzić na bieżąco główną stronę programu: www.zosprp.pl/2023/10/27/czujka-dymu-pod-kazda-strzecha, na której znajduje się również kilkanaście wzorów ulotek do samodzielnego wydruku - ulotki można wydrukować samemu i rozdawać przy różnych okazjach;
    6. zachęcamy do ukończenia kursu on-line z prewencji i integracji społecznej: www.firefighterplus.eu i przysłanie certyfikatu ukończenia kursu do koordynatora krajowego na adres robert.klonowski@zosprp.org.pl.
  6. Trzeba wziąć udział w szkoleniu wprowadzającym on-line, które jest cyklicznie przeprowadzane przez Koordynatorów Krajowych (informacja o szkoleniu jest podawana poprzez grupę na Whatsappie) - szkolenie obejmuje m.in. naukę obsługi strony testbezpieczenstwa.pl do przeprowadzanie Domowych Testów Bezpieczeństwa Pożarowego [DTBP] oraz zarządzanie Programem).
  7. Po szkoleniu LIDER JEDNOSTKI dostaje PIN do swojego panelu na stronie testbezpieczenstwa.pl i może nadać uprawnienia do przeprowadzania Domowych Testów Bezpieczeństwa Pożarowego kolejnym druhnom i druhom ze swojej OSP.
  8. Jesteście wtedy gotowi do rozpoczęcia przeprowadzania Domowych Testów Bezpieczeństwa Pożarowego (DTBP)!
  9. Pamiętajcie, że DTBP ma charakter wyłącznie doradczy, a informacje o wynikach testu są przekazywane przez Was tylko domownikom!
  10. Zalecamy, żeby pierwszy DTBP przeprowadzić u siebie w domu lub u kogoś znajomego, żeby przetestować swoją umiejętność przeprowadzania testu.
  11. W ramach DTBP jest możliwy (ale nie konieczny!) montaż czujki dymu w domu mieszkańca. Można montować czujkę, którą będziecie mieli ze sobą (otrzymacie je od nas, swoich zarządów OSP, gminy, lokalnych sponsorów itp.) albo montować czujkę, którą kupią sami mieszkańcy (ale wyłącznie certyfikowaną!). Możliwe jest również tylko przekazanie czujki bez montażu (ale wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że taka czujka wyląduje nierozpakowana na półce i nikogo nie uratuje, a Wasz wysiłek będzie bezcelowy).
  12. Pamiętajcie, żeby chwalić się w mediach społecznościowych lub w inny sposób tym, co dobrego robicie dla lokalnej społeczności!

Teraz jesteście gotowi, żeby zapisać swoją OSP do programu „Czujka dymu pod każdą strzechą”.

Zapraszamy do wspólnego działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa pożarowego w Polsce!

Robert Klonowski
Krajowy Koordynator Programu CZUJKA DYMU POD KAŻDĄ STRZECHĄ
koordynator@testbezpieczenstwa.pl

Sławomir Brandt
Administrator Programu CZUJKA DYMU POD KAŻDĄ STRZECHĄ
admin@tesbezpieczenstwa.pl

Zaakceptuj informacje i